Poniedziałkowe derby Londynu były prawdopodobnie jednym z najbardziej szalonych meczów w historii Premier League. W studiu BBC podsumowane zostały wszystkie mogące wzbudzać kontrowersje zdarzenia mające miejsce w meczu.

14 minuta – anulowany gol Sona (spalony)

W 14 minucie mecz po podaniu Udogiego rozpędzony Brennan Johnson zagrał z lewego skrzydła idealną piłkę do Sona, który stojąc oko w oko z Sanchezem dołożył nogę i skierował piłkę do bramki. Przez sędziego liniowego uniesiona została jednak chorągiewka, a gol nie został uznany. Sytuacji przyjrzał się również VAR, który po analizie podtrzymał decyzję sędziego. Mark Schwarzer skwitował sytuację słowami: „Bardzo, bardzo blisko”.

18 minuta – potencjalna czerwona kartka dla Udogiego

Destiny Udogie w 18 minucie dopuścił się potencjalnie bardzo niebezpiecznej próby odbioru piłki będącej pod kontrolą Raheema Sterlinga. Wślizg Włocha wykonany był obiema nogami, dodatkowo były one w powietrzu. Szczęśliwie obrońca nie trafił „dobrze” w nogi Sterlinga i obyło się bez poważnej kontuzji. VAR przyjrzał się tej sytuacji pod kątem niebezpeństwa zagrania i żółta kartka nie została zmieniona na czerwoną. Eksperci BBC mieli podzielone zdania na ten temat.

Mark Shwarzer: „Jeśli byłoby to 10 lub 15 centymetrów w lewo, myślę, że to czerwona kartka”.

Z kolei Gary Neville w Sky Sports powiedział: „Destiny Udogie powinien był zostać odesłany. Nie trzeba łamać zawodnikowi nogi, by dostać czerwoną kartkę”.

22 minuta – anulowany gol Sterlinga (ręka)

Reece James zagrał kapitalną piłkę do Sterlinga, który wszedł w pole karne i oddał strzał. Po blokadzie Pedro Porro strzał odbił się od ręki skrzydłowego Chelsea, po czym drugim strzałem zdobył on bramkę. Sytuację sprawdzono na VARze i została podjęta decyzja o anulowaniu gola.

Schwarzer powiedział: „Niesamowita wytrwałość, Sterling po prostu nie odpuszcza. Ale to jest ręka”.

22 minuta – Romero kopie Colwilla

W fazie rozegrania przed anulowanym golem Sterlinga Christian Romero zirytowany po stracie piłki kopnął w nogę Leviego Colwilla. Obrońca Chelsea padł na murawę i złapał się za nogę. Romero po interwencji VARu pozostał na boisku.

Były napastnik Chelsea Chris Sutton w BBC Radio 5 Live powiedział: „Cieszę się, że obejrzałem to jeszcze raz, ponieważ kiedy zobaczyłem to po raz pierwszy, pomyślałem, że Romero zdecydowanie zaatakował, ale potem było to tylko łagodne kopnięcie”.

Neville powiedział, że jest „50-50”, po ponownym obejrzeniu incydentu na powtórce.

28 minuta – anulowany gol Caicedo (spalony)

Po zamieszaniu w polu karnym Cole Palmer wycofał piłkę do tyłu, a Moises Caicedo oddał strzał zza pola karnego. Przeszedł on przez nogi Jacksona i sędzia uniósł chorągiewkę w górę. Po sprawdzeniu przez VAR uznano,że Jackson absorbował uwagę bramkarza, a tym samym brał udział w akcju. Napastnik został uznany za znajdującego się na spalonym i decyzja pozostała w mocy.

Schwarzer powiedział: „Jackson jest na linii widzenia bramkarza. To jedyna rzecz, jaka może być, ponieważ nikt inny nie jest na spalonym”.

28 minuta – rzut karny dla Chelsea, czerwona kartka Romero

Po strzale Caicedo okazało się, że Enzo Fernandez leży w polu karnym. Romero, który miał szczęście, że wcześniej pozostał na boisku, bardzo niebezpieczną próbą odbioru zaatakował kostkę Enzo. Sędzia został wezwany przez VAR do sprawdzenia incydentu na monitorze przy boisku. Przyznał on rzut karny i pokazał Romero czerwoną kartkę za niebezpieczną grę.

Carragher powiedział na antenie Sky: „Absolutnie niedorzeczna jest taka próba odbioru w polu karnym. Dawno minęły czasy, kiedy mówiło się: „Ja pierwszy dotknąłem piłkę”. Nie panował nad sytuacją, użył nadmiernej siły, zdecydowana czerwona kartka”.

Neville dodał: „Nie mam dla niego współczucia. To najbardziej barbarzyńskie wejście”.

37 minuta – anulowany gol Jacksona (spalony)

Jackson umieścił piłkę w siatce, wykorzystując dośrodkowanie Sterlinga, ale jest to łatwa decyzja, ponieważ Anglik był wyraźnie na spalonym podczas otrzymywania podania.

43 minuta – żółta kartka dla Postecoglou

Było gorąco zarówno na boisku jak i w obszarach technicznych. Postecoglou, otrzymał żółtą kartkę za dyskusje.

45+7 – Sterling przewraca się w polu karnym

Sterling jest atakowany przez Porro. Rzut karny nie został przyznany, a Sterling, który z łatwością upadł na ziemię nie został ukarany za nurkowanie.

Sutton powiedział: „Widzieliśmy w weekend nurkowanie [Sheffield United] George’a Baldocka. Podczas gdy jest wściekłość na sędziów i poziom ich pracy, co tydzień widzimy, jak zawodnicy oszukują i nurkują. Nie słyszymy jednak, by menedżerowie wzywali za to zawodników. Gratulują zawodnikom wygranych rzutów karnych”.

45+8 – żółte kartki dla Colwilla i Sarra za przepychanki

Levi Colwill i Pape Matar Sarr wzięli udział w przepychankach. Obaj otrzymali napomnienie w formie żółtej kartki.

Mark Schwarzer skrytykował zachowanie Colwilla: „Colwill powinien pomyśleć 'mamy przewagę liczebną’ i prostu odejść. Co robi Colwill? Dlaczego w ogóle jest w to zamieszany? Po prostu odejdź”.

45+11 – brak reakcji na uderzenie łokciem Udogiego przez Jamesa

Doszło do starcia między Reece’em Jamesem a Udogie. James uderza głowę Udogie’ego łokciem, lecz nie zostaje podjęta żadna akcja.

55 minuta – Udogie wylatuje z boiska

Udogie, który mógł zostać wyrzucony z boiska w pierwszej połowie, teraz zobaczył czerwień za kolejne wejście. Było ono spóźnione, źle wymierzone i trafiło w nogi Sterlinga.

Neville powiedział: „Nie mogę uwierzyć w to szaleństwo. On wie, że ma kartkę, a Sterling odchodzi od bramki”.

Schwarzer dodał: „Gdy tylko zrobił wślizg wiedział, że robi to źle i wie, że wyleci. Myślę, że to tylko przypływ krwi i uwierzył, że go dopadnie, ale Sterling jest bardzo szybki”.

75 minuta – Chelsea obejmuje prowadzenie

Jackson wykończył dogranie Sterlinga. VAR sprawdził, czy Sterling był na spalonym i okazało się, że nie, więc gol został uznany.

„Moja pierwsza myśl była taka, że Sterling był na spalonym. Sędzia liniowy trzymał chorągiewkę w dół” – powiedział Schwarzer. „Ale jest na spalonym. Mój wzrok nie jest już tak dobry jak kiedyś!”.

79 minuta – anulowany gol Diera (spalony)

Eric Dier myślał, że doprowadził do remisu, strzelając z woleja przy dalszym słupku. Flaga została podniesiona, ale nastąpiła kolejna długa kontrola VAR, która utrzymała decyzję o braku gola. To był już piąty anulowany gol w tym meczu.

Ostatecznie Jackson w doliczonym czasie dołożył kolejne dwa trafienia, czym skompletował hattricka. Chelsea wygrała spotkanie 1:4.