Dwa tygodnie przyszło czekać kibicom Premier League na możliwość obejrzenia swoich ulubionych drużyn w akcji. Po przerwie reprezentacyjnej na drużynę The Blues czekało bardzo trudne zadanie wystąpienia w roli gości na St James’ Park. Do tej pory Chelsea zgromadziła 16 punktów, co daje jej 10 miejsce w tabeli, tracąc 4 do znajdującego się na 7 pozycji Newcastle. Start meczu o 16:00.

W 13. minucie na trybunach wybuchła euforia, po akcji prowadzonej prawą stroną boiska doszło do dośrodkowania, po którym piłka znalazła się pod nogami Gordona. Ten nienaciskany przez zawodników The Blues podał do Joelintona, a ten krótko zagrał do Milleya, który wypatrzył lukę między obrońcami Chelsea, w której znajdował się Isak. Linię spalonego złamał Cucurella, a niekryty Szwed bez problemu pokonał Sancheza.

W 22. minucie zobaczyliśmy pierwszy przebłysk możliwości ofensywy The Blues. Z kontrą ruszył Sterling, który po rajdzie od połowy boiska wymusił faul na Trippierze. Anglik obejrzał żółty kartonik, a Chelsea rzut wolny z dogodnej pozycji przed polem karnym. Newcastle 1:0 Chelsea.

Do stałego fragmentu gry, podszedł sam faulowany. Sterling ustawił piłkę i mierzonym strzałem prawą nogą, trafił idealnie w lewy górny róg bramki, nie dając żadnych szans bramkarzowi srok żadnych szans. Chelsea 1:1 Newcastle

Szansę na zdobycie gola i ponowne wyprowadzenie Newcastle na prowadzenie miał Joelinton, jednak koszmarnie pomylił się, przy strzale głową po rzucie rożnym.

Chelsea odpowiedziała kolejnym kontratakiem. Palmer przyjął piłkę w polu karnym i odegrał ją do Jamesa, który podaniem znalazł ustawionego na wysokości 16. metra Enzo Fernandeza. Ten nie próbował nawet przyjmować i oddał silny strzał w kierunku prawego słupka. Trybuny zadrżały, ale ostatecznie piłkę na rzut rożny sparował Nick Pope.

W 40. minucie żółtą kartkę obejrzał Ugochukwu, za faul przed polem karnym na Gordonie. Do piłki podszedł Trippier i zdecydował się na uderzenie. Futbolówka przeleciała nad murem zawodników The Blues i trafiła w poprzeczkę. Wynik spotkania pozostał niezmieniony ku niezadowoleniu kibiców gospodarzy.

Od razu po rozpoczęciu drugiej połowy, żółtą kartkę za faul na Jacksonie obejrzał kapitan zespołu Srok – Lascelles. Do piłki ustawionej z lewej strony bramki na dwudziestym metrze podszedł James, jednak jego strzał poszybował nad poprzeczką.

W 55. minucie żółtą kartkę obejrzał Gallagher, a za dyskusję z arbitrem kartonik ujrzał także James.

W 60. minucie na trybunach ponownie wybuchła ekstaza. Newcastle sprawnie rozegrało rzut wolny na połowie Chelsea. Piłka trafiła pod nogi ustawionego na lewym skrzydle Gordona, który zdecydował się dośrodkować. Futbolówka zawisła w powietrzu, a najwyżej wyskoczył kapitan zespołu srok, i idealnym strzałem głową pokonał Sancheza. Newcastle 2:1 Chelsea

Nie minęła nawet minuta, a kibice gospodarzy mieli kolejną okazję do świętowania. Silva zaliczył straszny kiks, próbując podawać do Sancheza. Pierwszy do piłki dopadł naciskający na Silve Joelniton i pokonał hiszpańskiego bramkarza mocnym strzałem po ziemi przy krótkim słupku. Newcastle 3:1 Chelsea

Mauricio Pochettino zdecydował się na potrójną zmianę, chcąc zaryzykować i postawić wszystko na ofensywę w ostatnich dwudziestu minutach. Na boisku pojawili się Mudryk, Broja i Caicedo zastępując Gallaghera, Caicedo i Ugochuwku.

Na nieszczęście kibiców The Blues, pech ich drużyny nie skończył się na dwóch szybko straconych golach. W 73. minucie piłkę stracił James. Próbując zatrzymać urywającego mu się przeciwnika, ratował się faulem, co skutkowało drugą żółtą kartką, a w konsekwencji czerwoną.

Sytuacja ta wymusiła przeprowadzenie kolejnej zmiany przez argentyńskiego szkoleniowca. Boisko opuścił Cole Palmer, a w jego miejsce wprowadzony został Levi Colwill, który szybko obejrzał żółty kartonik do spółki z Cucurellą. Chwilę później na zmianę zdecydował się także Eddie Howe, który w miejsce Isaka wpuścił Matta Ritchiego.

Osłabiona stratą kapitana Chelsea już nie mogła podnieść się i wyprowadzić żadnego ataku. W innej sytuacji było Newcastle, które grając w przewadze, było na fali. W 83 minucie swój fantastyczny występ w tym spotkaniu przypieczętował Gordon, który świetnie doszedł do prostopadłego podania Almirona i zdobył swoją 5 bramkę w tym sezonie. Newcastle 4:1 Chelsea

W 87 minucie obaj trenerzy zdecydowali się na zmiany. W zespole The Blues Madueke zastąpił Sterlinga, a w zespole Newcastle Lascells i Almiron, opuścili plac gry, a zmienili ich Murphy i Dummett. Dodatkowo 92 minucie Edie Howe zdecydował się dać kilka minut Amadou Diallo i Michaelowi Ndiweniemu, którzy zastąpili Gordona i Mileya. W międzyczasie żółtą kartkę obejrzał Matt Ritchie za dyskusję z arbitrem.

Po 95 minutach gry, sędzia Simon Hooper zakończył spotkanie na St James’s Park przy stanie Newcastle 4:1 Chelsea.