Niedawno obchodziliśmy pierwszą rocznicę przejęcia Chelsea z rąk Romana Abramowicza przez konsorcjum Clearlake Capital, którego twarzą jest Todd Boehly. W swoim oświadczeniu wydanym po przejęciu klubu Amerykanin wyraził się jasno: „Nasza wizja jest przejrzysta. Chcemy by fani byli dumni”. 

W ciągu 12-stu miesięcy, Chelsea wydała ponad 600mln funtów na aż 17 piłkarzy. W tym czasie klub pobił rekord transferowy w Wielkiej Brytanii, kupując z Benfiki Enzo Fernandeza za 106.8mln funtów. Strategia klubu jest prosta – ściągamy utalentowaną młodzież, która może wygrywać trofea. Jednakże realizowanie jej „tu i teraz” przyczyniło się do rozegrania jednego z najgorszych sezonów w erze Premier League.

Chelsea zajęła 12. miejsce w tym sezonie Premier League. The Blues uzbierali tylko 44 punkty, co jest najgorszym wynikiem od sezonu 1987/88, kiedy na koniec kampanii mieli 42 punkty. W trakcie tych porywających 10 miesięcy, Chelsea: zwolniła dwóch trenerów, nie wygrała żadnego trofeum, nie zakwalifikowała się do żadnych europejskich rozgrywek.

Niedawno klub ogłosił, że nowym trenerem pierwsze drużyny będzie Mauricio Pochettino. Ma to być nowy start i początek tego, co od początku chcą budować nowi właściciele. ESPN zrobił sprawozdanie z ostatniego roku, jak doszliśmy do tego punktu:

CZERWIEC:

Nowi właściciele mieli dać sobie 100 dni, na przegląd każdego stanowiska w klubie i tego, jak ono funkcjonuje. Jednakże swoje czystki zaczęli od razu, a z pracą pożegnali się Bruce Buck i Marina Granowskaja. Obaj otrzymali funkcję „starszych doradców”, ale nikt nie prosi ich o pomoc. Źródła ESPN podają, że nowi właściciele boją się ich powiązań ze starym właścicielem i nie chcą wtopy wizerunkowej. Boehly przejmuje oba stanowiska – jest prezesem i dyrektorem sportowym.

Zarząd chce zatrzymać Petra Cecha, który od trzech lat współpracował z Granowskają i miał świetną nić porozumienia z Thomasem Tuchelem. Jednakże legenda klubu decyduje się go opuścić. Odchodzą też Christophe Lollichon i Guy Laurence.

Pierwszym ruchem Boehly’ego było wypożyczenie Lukaku za 6.7mln funtów do Inter Mediolan. Cech uważał, że Belg powinien definitywnie opuścić klub. Marina po prostu chciała się go pozbyć, ale na lepszych dla Chelsea warunkach. Boehly chciał jak najszybciej zakończyć ten temat, aby skupić się na innych sprawach.

Todd poznał się z superagentem piłkarskim Jorge Mendesem. Portugalczyk oferuje Chelsea zakontraktowanie Cristiano Ronaldo. Todd był na TAK, ale Tuchel już nie – miał obawy co wieku napastnika, przystosowania do taktyki i charakteru. To początek spięcia na linii właściciel – trener.

LIPIEC:

Chelsea ruszyła na presezon do USA. Klub wykupił Raheema Sterlinga z Manchesteru City za 47.5mln funtów. To pierwszy męski transfer w „erze Boehly’ego”. Drugim transferem jest Kalidou Koulibaly z SSC Napoli za 34mln funtów. Dodatkowo prasa pluje newsami o niezadowoleniu Thomasa Tuchela. Niemcowi nie podobały się działania klubu na rynku transferowym i Tournée po tak dużym kraju, jak Stany Zjednoczone. Po porażce z Arsenalem trener zasugerował problem: „Niepokojący jest poziom zmęczenia fizycznego i psychicznego.” co wiązało się z setkami kilometrów, które musiała pokonywać drużyna.

Boehly znów porusza temat Ronaldo, czym podnosi ciśnienie Tuchela. Dodatkowo Todd i Eghbali chcą, by trener angażował się w transfery, kiedy wcześniej Tuchel mógł skupić się tylko na trenowaniu. Relacje na linii trener – właściciele stały się napięte, bo pierwsza strona miała dość codziennych rozmów z drugą stroną.

Na koniec miesiąca Todd zorganizował lunch dla właścicieli klubów Premier League, aby poznać ważne osobistości ligi i zyskać w ich oczach. Już wtedy poruszał temat transferu Marca Cucurelli.

SIERPIEŃ:

Cucurella za 62.5mln funtów zostaje piłkarzem Chelsea. Manchester City oferował za niego tylko 50mln funtów, na które nie chciało się zgodzić Brighton. Wtedy wkroczył Todd i wyłożył więcej pieniędzy, chociaż jak mówił właściciel Mew: Boehly jest twardym negocjatorem, ale pełnym szacunku. Dlatego zapłacił za niego aż tyle?

Klub sfinalizował także przenosiny Gabriela Sloniny z Chicago Fire (8mln funtów) i Carney’a Chukwuemeki z Aston Villi (15mln funtów). To pierwsi piłkarze w nowej Chelsea, którzy otrzymali długoletnie umowy z pensją zależną od wyników.

W międzyczasie Tuchel chodził, jak na szpilkach i oznajmiał, że zespół nie jest gotów na ten sezon. Jego relacje są tak złe, że spodziewa się zwolnienia przed startem sezonu. Jednakże Niemiec rozpoczyna sezon na swoim stanowisku: wygrywa z Evertonem i Leicester, przegrywa z Leeds i Southamtpon.

W „deadline day” Chelsea składa kilka ofert na raz za kilku piłkarz, co nie jest dobrze odbierane. Jednym z nich jest Rafael Leao. Przez całe lato klub był bierny co do jego transferu, aż trzy dni przed końcem okna wysłał ustną ofertę. Milan musiał ją odrzucić, głównie przez to, że przyszła tak późno. Na sam koniec Chelsea ściąga do siebie Fofane z Leicester za 71.5mln funtów.

WRZESIEŃ:

Na sam koniec klub wypożycza Denisa Zakarie z Juventusu i za 10mln funtów wykupuje P. E. Aubameyanga z FC Barcelony. Gabończyk cieszy się na ponowną współpracę z Tuchelem, jednak ten sześć dni później zostaje zwolniony. Po 24h od zatrudnienia Scott McLachlan rezygnuje z pracy.

Decyzja o zwolnieniu Tuchela zapadła zaraz po 100-dniowej analizie stanu Chelsea. Ostatnim meczem trenera była porażka w Lidze Mistrzów z Dinamo Zagrzeb. Oprócz słabych relacji, właścicielom nie podoba się styl drużyny. Po zwolnieniu Tuchela idą all-in po Grahama Pottera. Wpłacają klauzulę wykupu Anglika (21mln funtów) i wraz z jego sztabem, dają mu pracę. Warto zaznaczyć, że Boehly i Eghbali rozważali kilka nazwisk, ale to Potter był ich faworytem.

Potter dostaje pracę dzień po zwolnieniu Tuchela, ale informacja ta jest opóźniona i nie podana do informacji publicznej przez śmierć królowej. Jego pierwszym meczem jest spotkanie w ramach Ligi Mistrzów przeciwko RB Salzburg (1:1). Kyle Macaulay również dołącza do Chelsea z Brighton w roli skauta.

W międzyczasie Boehly forsuje swoje pomysły w Stanach. Np. mecz Premier League All Stars North vs South. Amerykanin powołuje się na to, że w USA takie mecze to norma i radzi władzą Premier League wziąć z nich przykład. Jego pomysł spotka się z krytyką ze strony Jurgena Kloppa.

PAŹDZIERNIK:

Po meczu z Salzburgiem, Graham Potter notuje serię pięciu zwycięstw z rzędu, w tym dwa przeciwko AC Milanowi.

W międzyczasie właściciele szukają person z branży, do obsadzenia zarządu. Wcześniej klub pracował bardzo staroświecko, teraz właściciele wraz z Macaulay’em szukali odpowiednich osób do pracy w zarządzie. Udaje im się to! Joe Shields zostaje zatrudniony z Southamtpon – piastuje rolę współdyrektora ds. skautingu talentów. Laurce Stewart zostaje zatrudniony z AS Monaco – jego posada to dyrektor techniczny do spraw piłki nożnej na całym świecie. Shields zaczyna pracę od stycznia, Stewart od lutego.

Miesiąc kończy się porażką 4:1 z Brighton, co rozpoczyna etap załamania nad grą drużyny.

LISTOPAD:

Paula Winstanley z Brighton zostaje zatrudniony w roli dyrektora ds. globalnych talentów i transferów.

W tym miesiącu klub odnosi jedno zwycięstwo, w Lidze Mistrzów przeciwko Dinamo Zagrzeb. Przegrywamy z Arsenalem, Newcastle i Manchesterem City. W meczu z The Gunners Aubameyang dotyka piłki 8 razy przez 64 minuty. To ostatni mecz tego napastnika w pierwszym składzie, na kolejny musi czekać do 2 maja.

Potter wciąż szuka rozwiązań – testuje wiele wariantów taktycznych, co robił już w Brighton, ale nie działało w Chelsea. Trener nie mógł przedłużać swoich treningów, to przez nagromadzenie meczów, kiedy aż 8 z nich była na wyjeździe. Chciał dać zawodnikom czas na regenerację.

Większość drużyny wyjeżdża na Mundial w Katarze. Reszta wraz z Potterem do Abu Zabi na obóz treningowy.

GRUDZIEŃ:

Christopher Vivell dołącza do Chelsea z RB Lipsk i piastuje rolę dyrektora technicznego. Klub prowadzi rozmowy w sprawie zaklepania transferu Christophera Nkunku.

27 grudnia pokonujemy u siebie Bournemouth. Dzień później klub ogłasza transfer Davide Datro Fofany za 10mln funtów.

STYCZEŃ:

Wyniki Pottera nie ulegają poprawie. Klub odpada z FA Cup po meczu z Manchesterem City. Jedynym zwycięstwem Chelsea w tym miesiącu jest to z Crystal Palace.

Za to okno transferowe jest jakże pracowite:

  • Benoit Badiashile (34mln funtów, AS Monaco)
  • Andrey Santos (18mln funtów, Vasco Da Gama)
  • Joao Felix (8mln funtów, wypożyczenie)
  • Mykhaylo Mudryk (88.5mln funtów, Szachtar Doneck)
  • Noni Madueke (30mln funtów, PSV)
  • Malo Gusto (34mln funtów, Olympique Lyon)
  • Enzo Fernandez (106.8mln funtów, Benfica)

Z klubu odszedł Jorginho (Arsenal). Blisko było odejście Hakima Ziyecha, ale tutaj Chelsea dała ciała i nie zdążyła wysłać dokumentów do PSG i transfer nie doszedł do skutku.

LUTY:

Kadra Chelsea mieści 31 nazwisk. Aubameyang, Badiashile i Madueke nie zostają zgłoszeni do kadry na Ligę Mistrzów. Terenowi trudno jest zapanować nad tyloma zawodnikami. Thiago Silva twierdzi, że należy rozbudować szatnię. Potter zaczyna rzeźbić, zmieniać i kombinować, aby chociaż zawodnicy byli zadowoleni, ale nie daje to wyników. Przez cały miesiąc drużyna zdobywa jedną bramkę – z West Hamem (1:1).

Stewart i Winstanley dostali małe awanse, które poszerzały zakres ich kompetencji. Potter otwiera się na konferencjach prasowych: mówi o presji, o tym co czuli jego zawodnicy „najgorszy presezon w karierze” i o mailach z pogróżkami i życzeniami śmierci. Kibice byli podzieleni co do Pottera, ale jednogłośnie wyrazili złość po porażce z Southampton.

MARZEC:

Potter zaczął z serią trzech zwycięstw z rzędu, w tym jednym, bardzo ładnym przeciwko Borussii Dortmund, które dało Chelsea awans do kolejnej fazy Ligi Mistrzów. Wydawało się, że to początek wjazdu na właściwe tory, ale szybko poznaliśmy prawdę.

Remis 2:2 z Evertonem był trzydziestym meczem Pottera: 12/8/10, taki był bilans trenera. W tamtym meczu widzieliśmy schemat jego Chelsea: posiadanie piłki, masa niewykorzystanych okazji, głupio stracone bramki. W klubie rozmawiano na temat przyszłości Pottera.

Kwiecień: 

Pottera zwolniono 3 kwietnia. W międzyczasie przegraliśmy z Aston Villą (2:0), co jeszcze bardziej zwiększyło nasz dystans do TOP 4. Zespół na chwilę przejmuje Bruno Salter i remisuje bezbramkowo z Liverpoolem. 6 kwietnia klub w ramach umowy do końca sezonu zatrudnia Franka Lamparda. Według niektórych taka decyzja miała uspokoić kibiców. Inni uważają, że to trenerski fraud, którego zweryfikował Everton. W pierwszym meczu Frank przegrywa z Wolverhampton 1:0.

Boehly twierdzi, że Chelsea w pierwszym meczu LM pokona Real Madryt 3:0. The Blues przegrali 2:0. Lampard jest zdruzgotany poziomem drużyny. Boehly robi graczom „suszarkę w szatni”. Drugi mecz przeciwko Królewskim również przegrywamy 2:0.

Kolejne porażki to z Brighton i Brentford. Klub wie, że Lampard nie podoła temu wyzwaniu i szuka nowego trenera. Zarząd chciał przepytać od 5 do 7 nazwisk. Za rekrutację miał być odpowiedzialny Stewart i Winstanley. Przedstawiciele Chelsea rozmawiali z Nagelsmannem i Enrique.

MAJ:

Po sześciu porażkach z rzędu, Lampard odnosi pierwsze zwycięstwo – przeciwko Bournemouth. Bilans Lamparda: 1/2/8. Sezon kończymy z 16 porażkami w lidze, 38 strzelonymi golami.

Boehly nie był w Londynie kilka tygodni. Właściciel nie chciał przeszkadzać Winstanley’owi i Stewartowi, którzy szukają nowego trenera. Wybór pada na Pochettino. 53-latek otrzymuje dwuletni kontrakt z opcją przedłużenia o rok. Wraz z Pochem, Chelsea zatrudnia jego wieloletni sztab.

Ponadto klub zatrudnia do zarządu Chrisa Juraska i Andy’ego Cousina. Trwają także rozmowy nad przyszłością Stamford Bridge.

ŹRÓDŁOESPN