6 listopada oficjalną premierę będzie miała kolejna odsłona najpopularniejszego piłkarskiego menedżera – Football Manager 2024. Dzięki uprzejmości polskiego dystrybutora gry – Cenega, miałem okazję przetestować grę przedpremierowo! 

Co nowego?

Po najnowszej części popularnego FM-a nie możemy spodziewać się rewolucji a rozwinięcia tego co mogliśmy dostrzec w poprzednich wersjach gry. Jednak Sports Interactive serwuje nam wiele zmian i nowości, które mogą uszczęśliwić fanów serii.

– Możliwość używania zapisów gier z Football Managera 2023.

– Udoskonalenie możliwości rozgrywania stałych fragmentów gry.

–  Usprawnienie silnika meczowego.

– Wyznaczanie celów naszym piłkarzom.

–  Zmiany systemu transferowego.

– Zmiany w rozwoju graczy.

– Nowy system finansowy.

W grze zadebiutowała także nowa liga. Pasjonaci futbolu będą mogli teraz bez przeszkód wcielić się w role menedżera klubu występującego w rozgrywkach japońskich. W Football Managerze 2024 dodano trzy poziomy rozgrywkowe w kraju kwitnącej wiśni, co z pewnością przypadnie do gustu sympatykom azjatyckiej piłki.

 

Czy Chelsea to samograj?

Postanowiłem, że ta recenzja jednak będzie oparta o nasz klub. W mediach społecznościowych bardzo często można było przeczytać, że ruchy transferowe Todda Boehly’ego i spółki stworzą samograja właśnie w tej grze.

Pierwszym etapem tej recenzji jest symulacja całego sezonu bez mojej ingerencji w to co stanie się podczas tej kampanii, by obalić bądź potwierdzić mit, że Chelsea to jest maszyną, która sama będzie wygrywać mecze.

Wyniki zespołu

Liga Angielska: 8 miejsce (60pkt)

Puchar Anglii: Półfinał (Porażka z Brighton)

Carabao Cup: Czwarta runda (Porażka z Liverpoolem)

Ocena zarządu: 4-

Ocena kibiców: 4-

Najlepsi zawodnicy

Najlepszy strzelec: Christopher Nkunku (13)

Najlepszy asystent: Ben Chilwell (12)

Najwyższa średnia ocena w sezonie: Ben Chilwell (7.22)

Największe talenty The Blues

Football Manager to gra, w której bardzo cieszy wyszukiwanie nieoczywistych talentów i tworzenie z nich piłkarzy na najwyższym poziomie. W naszym klubie jest mnóstwo takich zawodników.

Trójka graczy Chelsea, których statystyki wywołały na mnie największe wrażenie to: Moises Caicedo, Wesley Fofana oraz Enzo Fernandez.

Tych zawodników jednak zna praktycznie każdy. Nie ma żadnej wątpliwości, że producenci gry postanowili z tych graczy uczynić na wirtualnej murawie potworów. Kwintesencją gry w FM-a, jest znalezienie piłkarzy, którzy nie są tak oczywistymi wyborami, a pomogą naszemu klubowi wspiąć się na sam szczyt.

Tutaj też mam kilka propozycji zawodników, którzy w przyszłości mogą świadczyć o sile prowadzonego przez nas zespołu.

Ci zawodnicy to: Angelo Gabriel, Travis Akomeah oraz Deivid Washington

Rozbudowana rozgrywka może zachęcić do nabycia gry najbardziej zagorzałych fanów. Jednak sam interfejs i powierzone nam zadania są na tyle przejrzyste, że gra może zaciekawić każdego fana piłki nożnej. Sam przygodę z piłkarskimi menedżerami rozpocząłem od Football Managera 2019 i od tej pory jest to obowiązkowa pozycja na mojej liście gier do sprawdzenia. Zachęcamy więc do spróbowania własnych sił w roli menedżera Chelsea bądź innego klubu z całego świata!