Wczoraj odbyło się spotkanie klubów Premier League w celu przedyskutowania zmiany zasad PSR.
Czym są zasady PSR? Profitability & Sustainability Rules to zasady zysku i zrównoważonego rozwoju. Mówią one między innymi, ile w przeciągu trzech lat, klub może być stratny. Obecnie ta strata może wynosić 105mln funtów.
Debata roznosi się o to, by zastąpić PSR przez SCR. SCR to Squad Cost Ratio i jest to system wzorowany na systemie, którego używa obecnie UEFA. SCR ogranicza możliwości klubów, do wydawania 85% przychodów na cele związane z piłką nożną.
SCR ma ograniczać wydatki klubów z dna tabeli na pensję i transfery do pięciokrotności przychodów z praw telewizyjnych i wpływów sportowych (np. za awans czy spadek). Przykład – Sheffield United za spadek z ligi otrzymało 110 mln funtów, czyli ich budżet na pensje i transfery to 550mln funtów.
SCR pozwala na stratę 105mln funtów w ciągu trzech lat, jednakże ten system ma znacznie więcej regulacji i nie jest tak prosty, jak może się wydawać. Kluby Premier League w ciągu tych trzech lat mogą stracić i wpompować z kieszeni właścicieli jedynie 15mln funtów.
Te 15mln funtów może być wykorzystane na: dofinansowanie przez właścicieli transferów, pensje piłkarzy czy spłatę poprzednich trenerów. Łatwo sobie zobrazować, że to śmieszna kwota patrząc na wydatki angielskich ekip.
Aby kluby były transparentne przed władzami ligi i związkiem FA, wymaga się, aby każdą wpłatę z kieszeni właścicieli regulowały przez wykup akcji w klubie. Dodatkowo liga będzie wymagać, aby klub, który decyduje się na taką praktykę przedstawił jej plan finansowy drużyny na dwa lata do przodu. Na pewno ta zasada ograniczy pole manewru ekip, gdzie właściciele klubów nie są tak majętni.
Do rzeczy – jakie są rezultaty czwartkowego spotkania? Dziś wiemy, że PSR zostanie z nami na chociaż jeden sezon dłużej. Aby zmienić obecne zasady od tak, już w tym momencie musiałaby się wyjaśnić sytuacja Manchesteru City, który ma postawione zarzuty defraudacji finansowej. Kluby dalej mogą stracić te 105mln funtów, a co ciekawe – do tej kwoty nie będą wliczane wydatki na akademie, infrastrukturę czy zespoły damskie.