Home / Artykuł / Rywale z LE pod lupą – BATE Borysów

Rywale z LE pod lupą – BATE Borysów

Po artykule opisującym PAOK przyszedł czas na rywala, który dołączył do naszej grupy z trzeciego koszyka, czyli BATE Borysów.

Białorusini podobnie jak wyżej wspomniani Grecy brali udział w eliminacjach do Ligi Mistrzów. W tym przypadku w roli kata wystąpiło holenderskie PSV, które pewnie ograło BATE w dwumeczu 6-2.

Na podwórku krajowym BATE jest bez cienia wątpliwości hegemonem. Cieszą się tytułem mistrza kraju nieprzerwanie od dwunastu (!) sezonów. Wszystkie trofea zdobyte przez BATE to czternaście Mistrzostw Białorusi, trzy Puchary Kraju oraz siedem Superpucharów.

Gablota z osiągnięciami z pewnością byłaby większa, gdyby nie fakt, że BATE to stosunkowo młody klub. Został założony w 1996 roku, co czyni go młodszym od Chelsea o ponad 90 lat!

Aktualny sezon białoruskiej Wyszejszaja Liha zmierza ku finałowej fazie. Po 19 kolejkach BATE, jak się pewnie domyślacie, jest liderem. Zaledwie 4 spotkania ligowe Mistrzowie Białorusi zakończyli bez kompletu punktów, notując przy tym tylko jedną porażkę.

BATE Borysów w europejskich pucharach gra prawie co roku. Do fazy grupowej Ligi Mistrzów udało im się zakwalifikować pięciokrotnie, jednak tylko raz zajęli trzecie miejsce w grupie, co pozwoliło na grę w 1/16 Ligi Europy. Reszta potyczek kończyła się ostatnim miejscem w grupie.

W fazie grupowej Ligi Europy uczestniczyli trzy razy, raz zajmując drugie miejsce, również premiowane awansem do 1/16. Jednak na tym etapie rozgrywek w obu przypadkach BATE kończyło swoją przygodę z pucharami (wyeliminowani przez PSG w 2010/11 oraz przez Fenerbahce 2012/13).

Zawodnicy BATE to w większości Białorusini, którzy nie są znani szerszej publiczności. Jednak w marcu do klubu dołączył 37-letni Aleksandr Hleb, który grał z sukcesami w takich klubach jak Arsenal czy FC Barcelona, gdzie zdobył Ligę Mistrzów.

The Blues jak dotąd nie mieli okazji rozegrania meczu z BATE Borysów. Co ciekawe, Chelsea nidgy nie rozegrała jeszcze meczu z żadnym zespołem z Białorusi.

Z BATE zmierzymy się 25 października na Stamford Bridge oraz 8 listopada na Barysau-Arena w Borysowie.

Ranking meczu

O autorze: Rafał

Please Login to comment