Home / Felieton / Perły akademii: Marcin Bułka

Perły akademii: Marcin Bułka

W lipcu 2016 roku Marcin Bułka został zawodnikiem Chelsea. Wychowanek Escoli Varsovia przebywał wcześniej na testach w Barcelonie, ale nie był zainteresowany występami w rezerwach Dumy Katalonii.

Warunki, które przedstawiono mi w Londynie bardziej mi odpowiadały. Widziałem także większe zainteresowanie moją osobą. Uznałem, że Anglia będzie dla mnie lepszym wyborem, więc taką drogę postanowiłem obrać. – mówił polski bramkarz w wywiadzie dla Łączy nas piłka.

W swoim pierwszym sezonie na Stamford Bridge, Marcin nie miał wielu okazji, by się wykazać. Przez cały sezon zagrał zaledwie 450 minut, wszystkie w Premier League U18. Swoją pozycję w klubie wzmocnił w sezonie 17/18, kiedy na dobre zajął miejsce między słupkami w drużynie rezerw. Rozegrał aż 1920 minut, z czego pełne 10 meczy w PL 2, zachowując 3 czyste konta.

Debiut w pierwszej drużynie Bułka zaliczył 28 lipca 2018 roku, w meczu w ramach International Champions Cup przeciwko Interowi, zakończonym wynikiem 1-1 i zwycięstwem po serii rzutów karnych ekipy z Londynu.

Głównym celem Marcina jest gra na poziomie Premier League. Ligą angielską fascynuje się od małego. Był to jeden z najważniejszych powodów wyboru londyńskiego klubu ponad kataloński.

Będąc dzieckiem, wzorował się na Edwinie van der Sar, Oliverze Kahnie oraz  Peterze Schmeichelu.

Do Polski przyjeżdża często, zazwyczaj kiedy dostanie 1/2 dni wolnego.

Zwykły dzień w klubie Marcin opisuje następująco: Niekiedy mamy po dwa treningi, ale zwykle jeden. Po śniadaniu trening, potem siłownia, obiad, znowu siłownia. W teoretycznie wolnym czasie można się skupić na indywidualnych zajęciach, które są bardzo istotne.

O autorze: Igor Szafarowicz