Home / Artykuł / Odprawy – czyli jak zarobić na porażce

Odprawy – czyli jak zarobić na porażce

Od jakiegoś czasu jesteśmy bombardowani informacjami dotyczącymi odejścia Antonio Conte oraz dołączenia Maurizio Sarriego. Jak zwykle w grę wchodzą spore kwoty, sprawdźmy więc jak to wyglądało w przeszłości. Początkowo Chelsea wypłacała pełną odprawę już w momencie zwolnienia menedżera, dlatego Jose Mourinho oraz Avram Grant otrzymali ponad 23 miliony funtów odprawy.

Wówczas Chelsea uznała, że należy pójść nieco inną drogą – klub w większości przypadków zaczął stosować metodę bliską tej, którą możemy zaobserwować w Napoli. Trener zostaje odsunięty, jednak jego kontrakt nadal trwa. Szkoleniowiec otrzymuje stałą pensję, a w momencie znalezienia zatrudnienia rozwiązuje kontrakt z Chelsea za obustronnym porozumieniem.

Scolari został zwolniony na takiej zasadzie, jednak sztab szkoleniowy musiał zostać zwolniony w ‚normalnych’ warunkach, toteż klub zapłacił łącznie około 10 milionów funtów po zwolnieniu Brazylijczyka.

Potem nastał czas Ancelottiego, tutaj sprawa była jeszcze kosztowniejsza, bowiem do kwoty wypłacanej Włochowi doszła klauzula w kontrakcie Andre Villasa-Boasa. Sztab Włocha razem z pensją do grudnia (wówczas rozpoczął pracę w PSG) to koszt około 10-15 milionów funtów. Trzeba jednak doliczyć klauzulę Boasa, która kosztowała 13 milionów funtów.

Portugalczyk pracował na Stamford Bridge jedynie do marca. Jego zwolnienie było jednak najmniej kosztowne, bowiem Boas szybko podjął się nowej pracy, a od marca do lipca otrzymał od Chelsea około 1-2 miliona funtów, bowiem musiał zrezygnować z pensji w Chelsea, aby rozpocząć pracę w nowym klubie.

Potem przyszła kolej na Roberto di Matteo, ten był natomiast jednym z najbardziej kosztownych menedżerów w historii klubu. Włoch związał się bowiem z klubem dwuletnim kontraktem, na mocy którego otrzymywał 130 tysięcy funtów tygodniowo. Przez około 19 miesięcy był bezrobotny i odrzucał on każdą ofertę pracy. Co oznaczało tyle, że mimo braku pracy do 2014 roku był pracownikiem Chelsea Football Club i przez ten czas otrzymał około 14 milionów funtów.

Ostatni na liście płac Chelsea był jednocześnie pierwszy z nich w naszym artykule. Sytuacja Jose Mourinho jest o tyle ciekawa, że nie zostały zastosowane w jego przypadku zasady jak dla poprzedników. Klub wypłacił mu odprawę tuż po jego zwolnieniu, było to około 8 milionów funtów. Biorąc jednak pod uwagę, że został zwolniony w grudniu, to przy wypłacaniu mu tygodniówek klub zapłaciłby około 5 milionów funtów. Związał się on kontraktem z nowym klubem już w maju, toteż „zarobił” około 3 milionów funtów.

 

O autorze: Michał Małolepszy

Największy fan zespołów młodzieżowych Chelsea, zakochany w ofensywnym futbolu i pressingu. Krzysztof Jarzyna ze Szczecina tej strony, jednak mimo to najbardziej lubię pisać kolejne newsy.

Dodaj komentarz

Please Login to comment