Projekt nowego Stamford Bridge zatwierdzony! – zapis relacji „na żywo”

tekst alternatywny

W ratuszu dzielnicy Hammersmith & Fulham od godziny 20.30 czasu polskiego ważą się losy projektu nowego stadionu Chelsea. Na posiedzeniu rady dzielnicy obecni są radni, przedstawiciele klubu oraz dziennikarze, dzięki którym wiemy, co w danej chwili dzieje się w sali obrad.

Zacznijmy więc od zasad, na jakich zapadnie werdykt. Po przedstawieniu projektu i przedyskutowaniu go nadejdzie czas na głosowanie. Decyzja należy do dziesięciu radnych, którzy są członkami komitetu planującego przedsięwzięcie, w skład których wchodzi sześciu przedstawicieli Partii Pracy i czterech Partii Konserwatywnej. Co ciekawe, jeden z nich jest kibicem Chelsea. Jak zapowiada Dan Levene, decyzja powinna zapaść po godzinie 23.00 czasu polskiego. Głosowanie może nie przynieść ostatecznego skutku, gdyż decyzja może zostać zaskarżona.

Część spotkania przeznaczona na temat nowego Stamford Bridge rozpoczęła się od przedstawienia projektu i szczegółowego wytłumaczenia go. Zaprezentowano zdjęcia obiektu Chelsea, przedstawiające go w stanie obecnym a także stare fotografie, również sprzed wojen światowych.

Plan zakłada rok prac, podczas którego The Blues będą mogli w dalszym ciągu grać na obecnym stadionie. Dopiero przez następne trzy lata Chelsea będzie musiała rozgrywać swoje mecze na alternatywnym obiekcie.

Co ważne, projekt zakłada, że nowy stadion będzie miał podobną wysokość do obecnego. Jest to bardzo istotne, ponieważ budowla nie naruszyłaby historycznego prawa chronionego widoku. Zakłada ono, że ze szczytu Kopca Króla Henryka w Richmond Park widoczna musi być Katedra św. Pawła. Oba punkty dzieli około 16 kilometrów, a obecna wielkość stadionu pozwala dostrzec kopułę świątyni. Ciekawostka: to jedna z trzynastu linii chronionego widoku w stolicy Wielkiej Brytanii.

Kolejną ważną kwestią jest sąsiadujący z działką klubową cmentarz Brompton Cemetery. Jest to obiekt historyczny, ale stadion nie zakłóci jego terytorium.

Po przedstawieniu projektu przyszła pora na argumenty popierające i oponujące budowie. Zwolennicy nowego Stamford Bridge zapewniali, że stadion nie jest już w stanie zaspokoić popytu, a także że zagwarantuje on rozwój hrabstwa, ponieważ będzie on jego wizytówką dla publiczności na całym świecie. Obecny na sesji kibic Chelsea zapewniał, że klub nie może pozwolić sobie na przeprowadzkę w inne miejsce, ponieważ to na Fulham Road bije jego serce.

Przeciwna strona z kolei przekonywała, że wielki obiekt zakłóci spokój i „specjalny” klimat okolicy. Oponenci projektu obawiają się też o los obszarów zielonych, graniczących ze Stamford Bridge. Niechęć do modernizacji wygłosili też mieszkańcy sąsiedztwa, którzy obawiają się o swój spokój podczas czterech lat prac. – To będzie drugie Koloseum, które przerośnie nasze domy o 32 metry! – mówił zażenowany mieszkaniec dzielnicy. Jeden z obecnych zauważył też, że nowy stadion zwiększy zagrożenie terrorystyczne w okolicy. Tym mianowicie ma być… parking dla rowerów. Kolejnymi argumentami strony przeciwnej był fakt, że 38 mieszkań będzie musiało zostać zlikwidowanych, a także zakłócenie prywatności mieszkańców przez tłok w dniach meczowych i uwaga policji o braku planu przeciwdziałania ewentualnemu atakowi terrorystycznemu.

Po wymianie zdań przez obie strony głos zabrali radni okręgu miejskiego, którzy mogli zaproponować ewentualne korekty projektu.

– W planie jest wiele detali, które nie są dopracowane, ale ogólnie rzecz biorąc, projekt jest akceptowalny – powiedział członek rady.

Dyskusja była bardzo szczegółowa. Poruszane są nawet najmniejsze detale, takie jak system drenażowy i przewidywana ilość odwiedzających okolicę w dniach, w których nie będą rozgrywane mecze.

Dokumenty projektu mają łącznie 341 stron. Każdy detal jest analizowany, stąd też dyskusja wymagała czasu.

Budowa nowego stadionu zakłada utrzymanie dotychczasowych zasad bezpieczeństwa. Fulham Road będzie wyłączana z ruchu drogowego przed, w trakcie i po meczu. Nie zmieni się ilość miejsc przeznaczonych dla kibiców gości. W meczach ligowych przyjezdni otrzymają 3,000 miejsc, a w meczach pucharowych 10% pojemności obiektu.

Rada dzielnicy otrzymała aż 12,463 listów popierających projekt nowego stadionu. Niektóre z nich przybyły nawet z tak odległych od Londynu miejsc, jak Massachusetts, czy Nigeria.

– Nie kibicuję Chelsea, ale muszę przyznać, że ten projekt jest bardzo wysokiej jakości – przyznał radny.

Zaczyna się głosowanie!

Projekt nowego stadionu Chelsea jednogłośnie zatwierdzony przez radę dzielnicy! Dziesięć głosów „za”, zero „przeciw”!


Źródła wiadomości „na żywo”: Dan Levene, Liam Twomey.

 

Dodaj komentarz

13 komentarzy do "Projekt nowego Stamford Bridge zatwierdzony! – zapis relacji „na żywo”"

Powiadom o
kamilinho
kamilinho

No w końcu doczekamy się większego stadionu już nie moge sie doczekać

kakuta44
kakuta44

Pięknie najlepsze mozliwe rozwiązanie przebudowa obiektu historycznego i lepiej ze nie wynosimy sie gdzies indzies Stamford pozostanie tam gdzie jest a 60 tys to teraz w topowych klubach pdstawa jak arsenal united oni maja najlepse stadiony w ANglii nie wspominajac o zagranicznych

czarnakawa
czarnakawa

No i dało sie! Piękny czas nastanie. Jeszcze tylko trzeba kilka wzmocnień np prawa i lewa flanka.

JanuszBiznesu
JanuszBiznesu

Kibice innych klubów mają epicki ból dupy i piszą, że stadion brzydki haha 😀 Mnie się bardzo podoba, oryginalny, wyróżnia się, każdy będzie wiedział jak wygląda stadion Chelsea. Ja na przykład do teraz nie wiem jak wygląda stadion Arsenalu. Prawdopodobnie tak samo jak 100 innych stadionów.

Piterr00
Piterr00

jak zobaczyłem pierwszy raz ten projekt to średnio mi się podobał. Jednak z każdym kolejnym artykułem gdzie jest projekt nowego stadionu, coraz bardziej mi się podoba.

√Pierwiastek
√Pierwiastek

Zdjęcie z góry nie jest korzystne dla tego stadionu.

Torox
Torox

jedyne co mnie martwi to to że tylko dobijamy do czołówki jeśli chodzi o pojemność, od momentu w którym ukończą rozbudowę SB minie kilka lat i każdy klub zacznie powiększać stadion i znów będziemy mieli najmniejszy 🙁

kubus0502
kubus0502

Udało się 🙂

chelseapol
chelseapol

Ciekawe co by się stało że Stamford gdyby Chelsae musiała szukać innej lokalizacji bo Upton Park mają zburzyć.

chelseapol
chelseapol

Mam nadzieję że się uda bo nie chciałbym żeby szukali nowej lokalizacji stadionu bo pewnie by tak się skończyło jakby nie pozwolili rozbudować Stamford Bridge i byłby drugi West Ham.

KonraddT
KonraddT

Ci ludzie protestują jakby obok ich domu było szczere pole i dopiero miał powstać stadion. Przecież zagrożenie terrorystyczne, tłok w dniu meczowym i 90% innych argumentów ma miejsce już teraz.

adrian
adrian

znając życie nie uda się 😀 taki mój optymizm

czarnakawa
czarnakawa

ale pójdzie kasy na łapówki haahha

wpDiscuz