Na czym polega pozwolenie na pracę w UK i jak je otrzymać?

tekst alternatywny

Transferom Chelsea towarzyszy pozwolenie na pracę. Każdy zawodnik spoza Unii Europejskiej musi bowiem otrzymać takowe pozwolenie, w innym przypadku nie będzie mógł występować w angielskim klubie. Przykładowo Nathan, który wypożyczony jest obecnie do Vitesse nie otrzymał pozwolenia na pracę, wobec tego musi uzyskać obywatelstwo innego kraju – w tym przypadku holenderskie.

Czym jest pozwolenie na pracę? Jak sama nazwa wskazuje jest ono niezbędne dla rozpoczęcia pracy w Wielkiej Brytanii. W przypadku piłkarzy chodzi głównie o to, aby zawodnicy sprowadzani z innych krajów podwyższali poziom rozgrywek – tak aby kluby nie sprowadzały setek zawodników o niskiej jakości.

Pozwolenie na pracę można otrzymać w dwojaki sposób. Pierwszy jest bardzo klarowny i przejrzysty – wystarczy rozegrać pewien procent spotkań w pierwszej kadrze reprezentacji w ostatnich dwóch latach. W przypadku graczy którzy nie ukończyli jeszcze 21. roku życia ten okres może zostać skrócony do roku. Procent wymaganych spotkań zależy od miejsca reprezentacji w rankingu FIFA.

Ranking FIFA 1-10: 30% i wyżej
Ranking FIFA 11-20: 45% i wyżej
Ranking FIFA: 21-30 60% i wyżej
Ranking FIFA: 31-50 75% i wyżej

Gdy piłkarz załapie się w określone widełki z automatu otrzymuje warunkowe pozwolenie na pracę w Wielkiej Brytanii. Często zdarza się jednak tak, że kluby pozyskują piłkarzy którzy niestety nie spełniają takowego warunku. Wówczas mogą oni starać się o pozwolenie na pracę, które zostanie przyznane komisyjnie. Pytanie więc brzmi – co jest brane pod uwagę przez taką komisję?

Tutaj także wszystko dzieli się na dwa etapy. Pierwszy etap polega na tym, że zawodnik może ‚otrzymać’ punkty za spełnione warunki. Cztery punkty oznaczają, że komisja wydaje pozwolenie na pracę. Za co można otrzymać punkty?

Kwota transferu piłkarza była wyższa niż 75% transferów – 3 punkty
Kwota transferu piłkarza mieściła się między 50% a 75% transferów – 2 punkty
Zarobki piłkarza będą wyższe niż zarobki 75% graczy występujących w lidze – 3 punkty
Zarobki piłkarza będą wyższe niż zarobki powyżej 50% graczy występujących w lidze – 2 punkty
Obecny zespół zawodnika występuje w najwyższej lidze, a on sam zagrał minimum 30% wszystkich możliwych minut – 1 punkt
Obecny zespół zawodnika występował w ostatnich dwunastu miesiącach w turnieju kontynentalnym, a on sam zagrał tam minimum 30% możliwych minut – 1 punkt

Może się jednak okazać, że zawodnik będzie klasowy, jednak nie udało mu się zdobyć tych punktów. Pozostaje mu jeszcze jedna szansa. Dochodzą dodatkowe kryteria, gdzie zawodnik musi łącznie w warunkach A oraz B zdobyć minimum pięć punktów. Wówczas komisja MOŻE lecz nie musi wydać pozwolenia na pracę.

Kwota transferu piłkarza była wyższa niż 25% transferów – 1 punkt
Piłkarze pozyskani z wolnego transferu, których wirtualna wartość jest wyższa niż wartość 20% transferów ligi – 1 punkt
Zarobki piłkarza będą wyższe niż zarobki 20% graczy występujących w lidze – 1 punkt
Obecny zespół zawodnika występuje w drugiej lidze, a on sam rozegrał minimum 30% wszystkich możliwych minut – 1 punkt 
Obecny zespół piłkarza występował w ostatnich dwunastu miesiącach w ostatniej fazie kwalifikacji lub fazie grupowej turnieju kontynentalnego, a piłkarz rozegrał minimum 30% możliwych minut – 1 punkt 

By ostatni etap apelacji (warunki B) miał większe szanse na powodzenie, kluby mogą spróbować udowodnić komisji że takowy piłkarz posiada jakość, dzięki której liga będzie lepsza.

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Na czym polega pozwolenie na pracę w UK i jak je otrzymać?"

Powiadom o
KonraddT
KonraddT

Czekam na punkty Kenedy’ego 😉

MaciaSBlue
MaciaSBlue

Masakra xD

wpDiscuz